نظرسنجي

نظر شما در مورد مطالب آموزشی سايت
عالي
خوب
متوسط
ضعيف


نمایش نتایج
 

آمار سايت

بازدید امروز : 1
بازدید دیروز: 1
بازدید دوروز پیش: 0
بازدید کل: 1894
بازدید کل سایت: 2527518
بازدیدکنندگان برخط: 1
جامعه ايمن شهرستان آباده
 


 

تاریخجه جهانی

بنياد جوامع ايمن در سال 1996 در شهر تورنتو كانادا به دنبال مرگ يك نوجوان 19 ساله پي ريزي شد . اين نوجوان در حال تخليه يك بشكه حاوي مواد اشتعال زا در بشكه ديگر ، در اثر انفجار صنعتي دچار 90 درصد سوختگي شد و پس از چند روز جان سپرد . اگر او به هر نحو آگاه شده بود و از اشتعال زا بودن مواد درون بشكه خبر داشت ، هرگز اين حادثه دردناك اتفاق نمي افتاد.

در حال حاضر ، ساير شهرهاي كانادا نيز تأييد بنياد جوامع ايمن را دريافت كرده اند . جامعه ايمن در پي ايجاد نگرشي نوين در باورهاي موجود در زمينه آسيب ها است . اين تغيير نگرش مستلزم آموزش مداوم منطبق بر باورهاي بنيادين جامعه است و اين امر ميسر نيست مگر در سايه تلاش و كوشش بي وقفه و ايجاد هماهنگي پايدار ميان نهاهاي جامعه .

ايمني در هر جامعه بر چهار اصل استوار است :

-         باور ديني ،

-         دانش به كارگيري صحيح وسايل ايمني ،

-         دسترسي به ملزومات ايمني ،

-         احترام به قوانين .

در اين راستا بايد گفت فقط ساختن بزرگراه كافي نيست ‍؛ ايجاد باور ايمني در بزرگراه ها ، انتخاب مسير مناسب ، دسترسي به بزرگراه ها ( كاهش عوارض جاده اي )و در نهايت اعمال و رعايت مقررات و قانون از شرايط  لازم براي ايمني جاده ها است .

بر اساس بيانيه سازمان بهداشت جهاني در آلماآتا قزاقزستان در سال 1981 تحت عنوان «سلامت براي همه تا سال 2000 ميلادي »،مقرر گرديد كه سطوح مختلف پيشگيري از آسيب ها در رئوس برنامه هاي بهداشت و درمان تمام جوامع بشري باشد و همكاري مردم و جامعه ، كليد دستيابي به موفقيت در اين زمينه تلقي گردد .

جامعه ایمن، جامعه ايست مبتني بر پيشگيري از حوادث كه متكي به مشاركت مردم و دخالت مسئولين محلي و همكاريهاي بين بخشي مي باشد دراين مدل اهداف و شاخصهایي منظور شده كه با رسيدن به آنها جامعه مورد نظر ايجاد ميشود و ميتوان به شبكه جهاني جامعه ايمن پيوست.
جامعه ايمن طوري طراحي شده است كه يك تيم متشكل از نمايندگان تمامي دستگاههای  مسئول در سطح يك شهرستان با همفكري و همكاري نزديك و با جلب مشاركت مردم، مسئول تامين حفظ ايمني جمعيت تحت پوشش خود خواهند بود ، و جامعه اي ايجاد خواهند نمود كه سوانح و حوادث در آن به صفر برسد . پس هدف از ايجاد چنين جامعه اي به حداقل يا حتي به صفر رساندن سوانح و حوادث و آسيب هاست

تاریخچه کشوری

در ايران حادثه ها با ميانگين سني 7/35 سال ، بالاترين بار بيماري را به خود اختصاص داده است . در اين راستا اداره سوانح و حوادث مركز مديريت بيماريها ، تاكنون سه برنامه را در دست اجرا گذاشته است .

-    اولين برنامه با عنوان پيشگيري از آسيب هاي خانگي در سال 1373، پس از طراحي و تصويب در 6 استان كشور به طور آزمايشي اجرا شد و در سال 1378 به كل كشور تعميم يافت .

-    برنامه دوم پيشگيري از حادثه ها در سطح شهرستان ها يا برنامه جامعه ايمن در سال 1375 طراحي و در 5 شهرستان اجرا شد.

-         برنامه سوم پيشگيري از حادثه هاي ترافيكي است .

حادثه هاي ترافيكي در ايران ، همواره بيشترين ميزان مرگ و مير را به دنبال داشته است . سال 1381 بيش از 22000 نفر ايراني در اثر اين حادثه ها جان باخته اند كه 40% آنان از عابران پياده بودند . بر اساس آمارهاي رسمي ، هر 26 دقيقه يك نفر در ايران جان خود را به علت بروز حادثه هاي ترافيكي از دست مي دهند . در اين برنامه از طريق پيش نويس يك طرح جامع از هماهنگي تمام نهادها ، شوراي عالي ايمني تردد و به سرپرستي رئيس محترم جمهوري يا معاون ايشان تشكيل شد .

مفهوم جامعه ايمن (safe community)در اولين كنفرانس جهاني پيشگيري از آسيب ها در شهر استكهلم سوئد در ماه سپتامبر سال 1989 تبيين شد. بر اساس اين بيانيه :

تمام انسانها بايد از سطح ايمني و سلامت يكسان برخوردار شوند .

هم اكنون برنامه عظيم جامعه ايمن در 134 شهر دنيا با تحقق بخشيدن به شاخص هاي بهداشتي مربوط ، گواهي قبولي و تأييد كميته جامعه ايمن را  دريافت كرده اند.

 

تاریخچه شهرستانی

برای پیوستن به شبکه جهانی جوامع ایمن باید مراحلی طی شود و شاخصهایی وجود دارند که برای پذیرفته شدن در شبکه جهانی جوامع ایمن باید تحقق یابند.

از جمله این مراحل، ارسال تقاضا نامه براي عضويت در شبكه‌ي جهاني جوامع ايمن می باشد . کمیته جامعه ایمن شهرستان آباده از سال 1385 فعالیت خود را با همکاری مسئولین ادارات مختلف شهرستان به ریاست فرماندار و دبیری شبکه بهداشت به صورت مستمر و مداوم آغاز کرد. شهرستان آباده در بهمن سال 1388 تقاضای عضویت خود را با امضای فرماندار شهرستان و مدیریت شبکه بهداشت و درمان به مرکزجامعه ایمن جهانی در سوئد ارسال کرد. و در اسفند 1388 این تقاضا مورد پذیرش قرار گرفت، پذيرش تقاضاي عضويت در شبكه‌ي جهاني جوامع ايمن را  به عنوان نقطه‌ي آغازي براي فرآيند پاينده و مستمر تبديل شدن به جامعه‌اي ايمن تلقي  می شود. از آن پس گزارش تمام فعالیت هایی که در زمینه پیشگیری از حوادث، در همه ی محیط ها اعم از مدارس، اداره ها، کارخانه ها، راه های برون شهری و درون شهری و ... و همچنین برنامه هایی که برای گروه های سنی مختلف و هر دو جنس  اجرا شده بود به طور مستمر به مرکز جامعه ایمن جهانی ارسال شد.

در مهرماه 1389 شهرستان آباده توسط کارشناسان مرکز جامعه ایمن جهانی در سوئد، مورد بازدید قرار گرفت، و با توجه به بازدیدی که از شهرستان صورت گرفت و گزارش فعالیت هایی که ارائه شد، کارشناسان پیش بینی کردند که تا پایان سال 2011 میلادی شهرستان آباده می تواند به جامعه ایمن جهانی بپیوندد و عضویت جامعه ایمن جهانی را کسب نماید.

در 27 مهرماه 1390 طی مراسمی با حضور  نماینده جامعه ایمن جهانی دکتر هنریکسون ، نماینده جامعه ایمن وزارت بهداشت در سوئد، کارشناسان وزارت بهداشت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آقای دکتر ایمانیه به همراه اعضاء کمیته جامعه ایمن شهرستان آباده، شهرستان آباده رسما به جامعه ایمن جهانی پیوست.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-9-2 8:43        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ