نظرسنجي

نظر شما در مورد مطالب آموزشی سايت
عالي
خوب
متوسط
ضعيف


نمایش نتایج
 

اوقات شرعی

 

آمار سايت

بازدید امروز : 2
بازدید دیروز: 4
بازدید دوروز پیش: 0
بازدید کل: 4004
بازدید کل سایت: 2578654
بازدیدکنندگان برخط: 1

پزشكي از راه دور TeleMedicine

ورود به سامانه پزشكي از راه دور


 

تله مديسين چيست؟ 

تله مديسين به دانش و ابزارهاي ارتباطي گفته مي‌شود كه مراكز بهداشتي ـ درماني و پزشك را به بيمار مرتبط مي‌كند. در واقع تله مديسين به كارگيري تكنولوژي الكترونيك و ديجيتال به منظور اعمال مراقبت‌هاي پزشكي و بهداشتي از بيماراني است كه در نقاط دور از مركز درماني به سر مي‌برند.

 
تاريخچه تله مديسين
 
* در زمان قديم در مناطقي كه بيماري‌هاي واگيردار شيوع پيدا مي‌كرد با دود به ساير مناطق اعلام مي‌شد و مي‌توان آن را شروع تاريخچه تله مديسين دانست.
* تاريخچه تله مديسين مدرن همگام با اختراع تلفن و مشاوره پزشكي از راه دور شروع شد.
* در سال 1920 دريافت راهنمايي از پزشكان براي درمان ملوانان كشتي‌ها از طريق امواج راديويي صورت پذيرفت.
* در سال 1955 به كارگيري از دوربين مداربسته براي ويزيت از راه دور شروع شد.
* در سال 1970 استفاده از ماهواره جهت ارتباط بيمارستانها با روستاهاي دورافتاده آلاسكا و كانادا آغاز شد.
* امروزه با پيشرفت شايان تجهيزات تله مديسين، تله كلينيك مطرح شده است.
 
در فرآيندهاي تله مديسين چه چيزهايي منتقل مي‌شود؟
 
* جمع‌آوري داده‌ها و انتقال اطلاعات پزشكي
* تصاوير پزشكي ذخيره شده
* صدا و تصوير زنده
 
بعضي از اطلاعات باليني كه توسط سامانه تله مديسين منتقل مي‌شود شامل:
 
* صداي قلب، ريه، شكم و...
* انتقال زنده اطلاعات نوار قلب (ECG)
* انتقال تست‌هاي تنفسي (PFT)
* تصوير راديولوژي و ام.آر.آي
* تصوير دهان و دندان
* تصوير گوش
* تصوير بيماري‌هاي پوستي
* انتقال اطلاعات فشارخون
* انتقال علائم حياتي
 
فرآيندهاي تله مديسين چگونه منتقل مي‌شوند؟
 
فرايندهاي تله مديسين به طرق زير منتقل مي‌شوند:
* شبكه‌هاي رايانه‌اي
* اينترنت و اينترانت
* خطوط تلفني
* ماهواره‌ها
* و هر روشي كه ارتباط بين رايانه‌ها را برقرار كند
 
سطوح تله مديسين
 
سطوح تله مديسين به شرح زير است:
* ارتباط بيمار با مركز درماني
* ارتباط مركز درماني با بيمارستان
* ارتباط بيمارستان با بيمارستان تخصصي
 
 
با پیشرفت تكنولوژی‌ها‌ی ارتباطاتی به مرور زمان، شاخه‌ای از پزشكی شكل گرفت كه بر مبنای آن یك بیمار می‌تواند بدون اینكه نزد پزشك خود حضور فیزیكی داشته‌باشد از خدمات و اطلاعات پزشكی بهره‌مند شود .
شاید تلفن یا رادیو، اولین وسیله‌هایی باشد كه از آنها در خدمات پزشكی استفاده می‌شده است. به مرور زمان و با آمدن روشهای جدید‌تر، بسیاری از تجربیات شخصی در پزشكی، نظیر معاینات، رقیب‌های پیشرفته‌تر‌ی مانند سونوگرافی پیدا كردند .
با این تفاوت كه یك معاینه را فرد دیگری نمی‌تواند ببیند ولی یك برگه سونوگرافی را همه می‌توانند ببینند .
شاید در آینده دیگر برای تعیین اندازه كبد و طحال بیمار، نیازی به معاینه با دست نباشد .
امروزه، بحث و جدل بین گروههای مختلف در پزشكی ادامه دارد، برخی معتقدند كه هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین معاینه با دست و مواجهه مستقیم با بیمار را بگیرد و برخی دیگر معتقدند كه باید روشهای جدید را قبول كرد .
به هر حال چیزی كه ما تا به امروز شاهد بودیم این است كه تكنولوژیها، تا به امروز زندگی بشر را دچار تغییر و تحول كرده اند و این تغییر همچنان ادامه خواهد داشت.
 
تله مدیسین چیست ؟
تله مدیسین، توانایی مداخله پزشكی با استفاده از تكنولوژی‌های نوین و وسایل ارتباطی است. تله مدیسین به بیماران اجازه می‌دهد كه پزشكان خود را به صورت تصویر زنده ویدیویی ببینند و اطلاعات بیماران برای تشخیص بیماری توسط پزشكان، یا پی‌گیری بیماری، برای آنها ارسال شود .
 
فرقی نمی‌كند كه شما در لوس آنجلس زندگی كنید یا در جنگلهای آمازون، تله مدیسین در همه جا قابل دسترس است .
مثال: اگر شما دچار یك زخم دردناك در گلو شوید و در یك مكان دورافتاده یك بهورز ویزیت شما را ببیند و بگوید كه شما باید توسط یك فرد متخصص، ویزیت شوید، باید در پیشرفته‌ترین سیستم بهداشتی و با وجود جاده آسفالت حداقل 45 دقیقه رانندگی كنید. یا 18 ساعت روی رودخانه آمازون با قایق حركت كنید. در حالیكه همان فرد بهورز می‌تواند با فرد متخصص با استفاده از تله مدیسین تماس بگیرد، علائم بیماری شما را به او بگوید و حتی در صورت لزوم، یك تصویر از زخم گلوی شما برای او ارسال كند و روش درمان را بپرسد .
در حال حاضر شایعترین استفاده تله مدیسین، ارتباط زنده ویدیویی با پزشك متخصص است. البته این ارتباط زنده حداقل نیازمند پهنای باند اینترنتی 256 ( آن هم به صورت واقعی ) است .نه یك خط تلفنی dial up !
 
تله رادیولوژی :
 
این روش می‌تواند در پهنای باند بزرگ یا كوچك انجام شود. روش آن از این قرار است كه تصاویر رادیولوژی كه از شما گرفته شده است، اسكن می‌شود و یا توسط یك دوربین دیجیتال تصویر برداری می‌شود. سپس این تصاویر برای یك متخصص ارسال می‌گردد .
 
تله مدیسین در خانه :
 
هنگامی‌كه یك بیمار، پس از جراحی یا به هر دلیلی در بیمارستان بستری می‌شود، آن بیمارستان یك تخت با ارزش خود را از دست می‌دهد. علاوه بر این، برخی از بیماران از بستری شدن در بیمارستان، احساس خوبی ندارند و بیشتر در منزل احساس آرامش می‌كنند.
 
در این روش، برخی از وسایل مورد نیاز مانند، ضبط كننده‌های علایم حیاتی، دستگاه ارتباط تصویری با بیمار، در منزل بیمار نصب می‌شود و تغییرات ضربان قلب، فشار خون، تنفس و سایر علایم حیاتی بیمار، و تصویر بیمار برای پرستار ارسال می‌شود . البته این روش به برخی از امكانات وابسته است مانند پهنای باند اینترنتی وسیع و قطع نشدن برق در 24 ساعت شبانه روز!
 
تله مدیسین و جراحی :
 
با پیشرفت وسایل جراحی از جمله جراحی لاپاروسكوپیك و تكنولوژی رباتها، در بسیاری از موارد اعمال جراحی از طریق تعداد كمی‌سوراخ در شكم، قابل انجام است و دیگر نیازی به برش و باز كردن وسیع جدار شكم نیست .
 
برخی از اعمال جراحی تخصصی بوده و عده كمی‌ از جراحان در آن مهارت دارند. برخی از اعمال جراحی، اورژانسی بوده و زمان كافی برای جابه جایی بیماران در اختیار ما نمی‌باشد . یا جابه جایی برخی از بیماران جراحی بسیار خطرناك می‌باشد.
 
در این روش با استفاده از تكنولوژی روباتیك، جراح عمل جراحی را از چندین كیلومتر فاصله روی بدن بیمار انجام می‌دهد. البته در این روش باید از پهنای باند وسیع برخوردار بوده و از عدم قطع ارتباط اینترنتی، اطمینان داشت.
 
معمولا در این روش یك جراح عمومی ‌بر بالین بیمار بر روند جراحی نظارت دارد تا از بروز مشكلات احتمالی پیشگیری كند.
 
در مجموع تله مدیسین یك شاخه نوپا از پزشكی بوده و به دلیل مزایای بیشماری كه داشته‌است تا به امروز به سرعت پیشرفت كرده است. با پیشرفتی كه شاهد آن بودیم شاید روزی برسد كه چهره بیمارستانها و خدمات بهداشتی را به كلی دگرگون كند. تحقیقات در این رشته همچنان ادامه دارد.

 


تعداد رای: 10
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-9-2 12:48        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ